پرچم ايران
Medical Services Insurance Organization
نقشه سايت
تماس با ما
خانه
English Version
آخرين بروزرساني:
منو اشيا عمودي
صفحه اصلي
آخرين ويرايش سایت
آمار بیمه شدگان
اخبار
اخبار
اوقات شرعي
بازديدها
پيوندهاي ویژه
تقويم
جستجو
خبر مهم
زمان ديجيتال
متون عمومي
منوی کارتابل
منوي خدمات الكترونيك سمت راست سايت(نارنجي)
نظر خواهي
ورود كاربران
ورود كاربران
1397/2/29 شنبه صدای پای رمضان موسم رمضان،موسم عبادت و شستشوی جان در نهر پاک رمضان است.

صدای پای ماه رمضان می آید.


به یمن آمدنش،جان حلاوتی تازه یافته است.

طبل وجودم می نوازد .

تمام ذرات وجودم را بدین ضیافت بشارتی داده شده است.


اکنون هنگام در رسیده است.

موسم است. موسم رمضان. موسم عبادت و شستشوی جان در نهر پاک رمضان است.


رمضان چونان کوره ای است که هستی آدمی را می سوزاند و آدمی نو با جانی تازه از آن سر بر می آورد.


اینک هنگامه ای است که در طول یک ماه ضیافت الهی،منِ حقیقی انسان که در سایه «من»های دروغین قرار گرفته است مجالی دوباره یابد تا از حصار و سایه برون آید و خویشتن آدمی گردد.


ان شاء الله که رمضان با سحرها و افطارهایش،با شبهای قدر و مناجاتهایش از ما آدمی دیگر بسازد .


و اما در این ماه دعا کردن در حق یکدیگر فراموشمان نشود.

ماه رمضان در پیش است ماهی که فرصتی برای عشق بازی با خالق است خالقی که بی منت می بخشد گاهی بی آنکه چیزی بخواهی برایت از لطف و رحمتش، روزی می کند در این ماه است که فرصتی یافته ای تا به درون خود بنگری و با بریدن از ناپاکی ها به سوی او بروی.

به حرمت ماه مبارک رمضان نه تنها غبار از دل می شویی و درون خود را از رذایل اخلاقی می زدایی بلکه به رسم بندگی مساجد که پناهگاه مومنان است را غبار روبی می کنند و با گل و گلاب گرد و غبار از آن می زدایند تا پذیرای عاشقان روزه دار به میزبانی خدا باشد.

درباره میزبانی خداوند از مخلوقاتش در ماه مبارک رمضان از رسول الله (ص) آمده است که فرمودند: درهای آسمان در اولین شب ماه رمضان گشوده می شوند و تا آخرین شب بسته نمی شوند.

رمضان در لغت از رمضاء به معنای شدت حرارت گرفته شده و به معنای سوزانیدن است در این ماه گناهان انسان بخشیده می شود درباره این ماه پیامبر اکرم(ص) می فرمایند: ماه رجب ماه خدا و ماه شعبان ماه من و ماه رمضان، ماه امت من است، هر کس همه این ماه را روزه بگیرد بر خدا واجب است که همه گناهانش را ببخشد، بقیه عمرش را تضمین کند و او را از تشنگی و عطش دردناک روز قیامت امان دهد.

در کشف الاسرار در خصوص خطبه ای شعبانیه از پیامبر اکرم(ص) نقل شده است که ایشان فرمودند: ای مردم ماه رمضان ماهی است که ابتدایش رحمت، میانه اش مغفرت و انتهایش رهایی از آتش است.

در این ماه روزه می گیریم چراکه روزه، دل را از گناه پاک می کند، به روح صفا و جلا می بخشد و سبب تقویت نور ایمان در قلوب و افزایش معرفت می شود. انسان در پرتو روزه داری و پرهیز از گناه و محرمات و گرایش به معنویات، زمینه تجلی نور معرفت را در وجود خود فراهم می کند و با این وجود در برابر وسوسه های شیطان و شیطان نماها مقاومت می کند.

رمضان از اسما الله است، ماه مبارک رمضان به جهت نزول قرآن کریم نسبت به ماه های دیگر سال دارای ویژگی های منحصری است در این باره در سوره بقره، آیه 185 آمده است: ماه رمضان ماهی است که قرآن برای هدایت انسان ها در آن نازل شده است.

بهار قرآن ماه رمضان است در این درباره امام باقر(ع)می فرمایند: هر چیزی بهاری دارد و بهار قرآن ماه رمضان است. از این رو قرائت قرآن در این ماه مورد توجه قرار گرفته است و در روایات تاکید شده است.

خداوند قرآن را در ماه رمضان بر پیامبر (ص) فرو فرستاده از طرفی عظمت ایام این ماه را بیان می دارد و از طرف دیگر این حقیقت را می گوید که قرآن کتاب هدایت است، رسول خدا (ص) می فرمایند: اگر کسی در این ماه یک آیه از قرآن را تلاوت نماید ثوابش مثل کسی است که در غیر رمضان یک ختم قرآن نموده باشد.

نزول قرآن راه کارهای اجرایی زندگی و حیاتی و اسامی و وصول به سعادت دنیوی و اخروی است، قرآن مجموعه ای جامع و کامل از قواعد زندگی بشریت است تا با توجه به آن و رعایت آن در تمام مراحل زندگی به سعادت ابدی دست یابد همچنین انجیل، تورات، زبور و صحف در همین ماه بر پیامبرانش نازل و ابلاغ شد.

درباره اهمیت قرآن در ماه مبارک رمضان از امام صادق (ع) روایت شده که فرمودند: براستی که در کتاب خدا ماهها نزد خدا دوازده ماه است. روزی که خداوند آسمانها و زمین را آفرید، پس نور و روشنی ماهها ماه رمضان است ، و قلب ماه رمضان شب قدر است، و قرآن در شب اول ماه رمضان نازل گشته ، پس با قرآن از این ماه استقبال کن .

شب قدر در ماه مبارک رمضان رقم خورده است این شب یکی از شب های مقدس و متبرک اسلامی است. خداوند در قرآن مجید سوره ای نیز به نام سوره قدر نازل فرموده است. این شب، شب نزول قرآن، شب فرود آمدن ملائکه و روح نیز نام گرفته است. عبادت در شب قدر برتر از عبادت هزار ماه است. در این شب، مقدرات یک سال انسان ها و روزی ها، عمرها و امور دیگر مشخص می شود.

ماه مبارک رمضان با تمام خوبی هایش، فرصتی است برای خودسازی و قدرشناسی نعمت های الهی به بندگان تا با پیروی از دستورات او به سعادت ابدی دست یابند. در این ماه روزه می گیرم، روزه آموزه هایی دارد که هر کدام از آنها دریایی از معنا و معنویت را به موج وامی دارد و به اوج عزت می رساند. صبر و صیام از آسمان برای اهل زمین می آورند و باعث می شود تا با توکل بر خدا در مقابل سختی ها بایستند و از این فرصت برای خودسازی، کاستن تعلقات دنیایی، نورانیت و بصیرت را طلب کنند.

در کتاب بحارالانوار از امام صادق (ع ) به نقل از رسول خدا (ص) روایت کرده که فرمودند: ماه رمضان ماه خدای عزوجل می باشد، و آن ماهی است که خداوند کارهای نیک را در آن دو چندان کند و بدیها را در آن محو سازد، ماه برکت ، و ماه انابه و بازگشت ، و ماه توبه و ماه آمرزش و ماه آزادی از آتش دوزخ ، و کامیاب شدن به بهشت است. هان که در این ماه از هر حرامی خودداری کنید، و تلاوت قرآن را زیاد کنید و حاجات خود را بخواهید، و به یاد پروردگارتان سرگرم باشید، و ماه رمضان نزد شما نباید همانند ماههای دیگر باشد، چرا که برای این ماه در پیشگاه خداوند حرمت و برتری بر دیگر ماهها است و نباید در ماه رمضان روز روزه شما مانند روز غیر روزه شما باشد.

یکی از آموزه های ماه مبارک رمضان ایجاد و تقویت روحیه پرهیزکاری است. کسی که تقوا را پیشه کند عبادت ها و اعمال حسنه اش در پیشگاه خداوند، پذیرفته می شود در این باره در سوره مائده آیه 27 آمده است: روزه، یکی از اسباب تقویت کننده تقواست.

این ماه تلنگری است تا از شکم سیری و تجملات در برپا کردن سفره های رنگارنگ به دور باشی و طعم گرسنگی و فقر را بچشی به یاد محرومانی باشی که در گوشه و کنار در این جهان شبی بدون غذا سر بر بالین می گذارند لذا یاد کردن حال فقیران و طبقه محروم جامعه و توجه به شرافت نفس و علو طبع از مهم ترین فواید روزه داری است.

نه تنها روزه داری در ماه مبارک رمضان باعث می شود تا به یاد محرومان باشیم بلکه روزه گرفتن برای تندرستی مردم نیز مفید است و در این باره در قرآن آمده است: روزه بگیرید تا سالم شوید.

یک ماه روزه می گیریم و پایان ماه را با نماز عید فطر که با اتحاد و هم دلی همه مسلمین در امتداد صف های بندگی است جشن می گیریم و از این ماه معنوی توشه ای برای آخرت فراهم می سازیم و در پایان دعا می کنیم برای روزی که با آمدن حجت خدا بر روی زمین از دست ظلم و ستم رهایی یافته و پرچم عدالت گستر مهدی موعد(عج) در جهان برافراشته شده و ندای خون خواهی اهل بیت(ع) طنین انداز شود.

التماس دعا ایام افطار و سحر ماه مبارک ،بیایید برای هم دعا کنیم

                                                                                                                    روابط عمومی ادار ه کل بیمه سلامت استان قم

 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ